Shaker nedir? Shaker çeşitleri nelerdir?

Shaker kokteyl yapımında kullanılan ve malzemeleri çalkalayarak karıştırmaya yarayan gereçtir. İçine buz koyulan karışımın karıştırılmasına ve soğutulmasına yarar. 

Tarihi milattan önce 7000 yılına kadar dayanır. Günümüzde Meksika’nın bulunduğu bölge ve Güney Amerika’da bulunan kalıntılarda su kabağından yapılan kavanozların shaker olarak kullanıldığı belirlenmiştir. Milattan önce 3500’lü yıllarda Mısırlılar fermente içeceklerini daha lezzetli hale getirmek için baharatlarla karıştırarak kaplarda çalkalamışlardır. 19. Yüzyılın ortalarında hancıların birbirinden farklı boyutlardaki iki metal kabı birleştirerek içecekleri çalkalamaya başlamasıyla şuan bildiğimiz halini almıştır. Shaker’ların yakın tarihi ve popüler kültürdeki yeri başka bir yazımızın konusu olacaktır. 

En çok bilinen 3 shaker çeşidi vardır. Bunları boston shaker, cobbler shaker ve parisien shaker olarak sıralayabiliriz.

BOSTON MI, COBBLER Mİ,

PARİSİEN Mİ?

Boston shakerlar biri diğerinden büyük iki parçadan oluşur. Bu parçalardan büyük olanı her zaman metal diğeri ise metal ya da camdır. İki parçası da metal olan Boston shakerlar “tiin on tin” ya da “tin to tin” olarak adlandırılır. Birçok Barmen tarafından Boston shaker tercih edilir çünkü karışımın atlayışı daha uzun olduğundan karışımın soğuması ve parçaların karışımı daha hızlı gerçekleşir. Karışımda buz ya da bardağa düşmesini istemediğimiz parçacıklar kullanıldıysa bir süzgeç(strainer) yardımıyla süzülmelidir. Süzgeç(strainer) nedir? Konulu yazımızda süzgeçlerle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Cobbler shakerlar üç parçadan oluşur. Genelde tamamı metaldir. Bu parçalar karışımın ve buzların konulduğu parça, ortasında bir süzgeç bulunan diğer parça ve süzgeçli parçanın üstünde bulunan bir kapaktır. Ev tipi kullanıcılar süzgeci içinde olduğu için cobbler shakerları tercih etmektedir. 

Parisien shakerlar çok fazla yaygın olmayan bir shaker çeşididir. Görüntü olarak cobbler shakerlara benzer ancak Boston shakerlar gibi iki parçadan oluşur ve Boston shakerlarla aynı prensipte çalışır. 

Shaker seçimi yaparken kullandığınız yer ve kişisel tercihler ön plana çıkar. Boston shakerlar genelde profesyonel barlarda cobbler shakerlar ise daha çok evlerde kullanılmaktadır. 


Miksolojinin bu vazgeçilmez ekipmanlardan siz hangisini tercih edersiniz? 

Posted by

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir